تبلیغات
سایت دانشجویان مدیریت اجرایی دانشگاه علوم و تحقیقات فارس - معرفی گرایشهای MBA
 
سایت دانشجویان مدیریت اجرایی دانشگاه علوم و تحقیقات فارس
با هم بودن «آغاز» ، با هم ماندن «پیشرفت» و با هم کار کردن «موفقیت» است.
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محمد حسین اعتضادی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
معرفی گرایشهای MBA (منابع و ضرایب کنکور)

تعریف و هدف

 Master of Business Administration) MBA) به منظور پرورش مدیران کارآمد برای اداره سازمانهای اقتصادی – اجتماعی، تولیدی و خدماتی طراحی شده است.
رشته MBA یا کارشناسی ارشد مدیریت حرفه ای بازرگانی چنانچه از نامش پیداست تنها مدیریت بازرگانی نیست ، از آنجا که در ایران آموزش مدیریت به سه شاخه بازرگانی ، صنعتی و دولتی تقسیم می شود برای اکثر متقاضیان این گمان پیش می آید که MBA تنها در بر گیرنده مباحث مدیریت بازرگانی است و به طور مثال برای مدیریت صنعتی باید به سراغ رشته دیگری رفت در حالی که این تصور کاملا اشتباه است. MBA مدیریت Business است و Business یعنی کلیه عملیاتی که از تولید تا فروش و خدمات پس از فروش کالا یا خدمات را شامل میشود و به صورت مکرر اتفاق می افتد.

ادامه مطلب را حتما ملاحظه بفرمایید..

برای رشته MBA حدود ۳۰ گرایش مختلف در کشور های مختلف تعریف شده است. اما چهار گرایش اصلی این رشته که تقریبا در همه دانشگاه ها تدریس می شوند به شرح زیر است:
۱- بازاریابی و مدیریت فروش ( Marketing )
2- مدیریت مالی و مدیریت موسسات مالی ( Finance )
3- مدیریت تولید و سیستمهای تولید و پروژه ( Operation )
4- مدیریت منابع انسانی ( Human Resources )


امروزه حتی MBA با گرایش هایی مانند تجارت الکترونیک و فن آوری اطلاعات نیز ارائه می شود که نشان از انعطاف پذیری بالا و نیاز روز افزون به فارغ التحصیلان این رشته است.
متاسفانه امروزه بسیاری بدون توجه به محتوای MBA آن را با نام مدیریت سازمان می شناسند و تنها به بخش بسیار کوچکی از اهدافی که در این دوره بررسی می شود می پردازند. اگر بخواهیم تعریفی دقیقتر از اهداف MBA داشته باشیم باید توجه داشت که هدف این دوره پذیرش فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی در رشته های مختلف به خصوص رشته های فنی و مهندسی و پرورش افرادی است که قادر باشند در زمینه های ذیل انجام وظیفه نمایند :
(۱) اداره و راهبری مؤثر و کارآمد سازمان یا یک بخش تخصصی از آن نظیر بخش های تولیدی، بازاریابی و فروش، اطلاعات و مالی
(۲) ایجاد تحول در یک بخش تخصصی سازمان
(۳) طراحی، هدایت و رهبری تحول در کل سازمان پس از کسب تجارب عملی در مدیریت
(۴) کارآفرینی با ایجاد فعالیت های جدید در درون سازمان و یا ایجاد سازمانهای جدید
(۵) ارائه خدمات مشاوره ای و مطالعاتی در زمینه های مزبور به مدیران سازمانهای اقتصادی و اجتماعی

به عنوان نمونه ( Harvard Business School (HBS
که یکی از معتبر ترین Business School های جهان می باشد،هدف دوره و قابلیتهای مورد نظر فارغ التحصیلان خود را به شرح زیر می داند:
۱- a transformational experience for students who will go on to change the lives of those around them
2- Builds a foundation for a life time of leadership
3- Developing abilities to look beyond the present, envisioning what might be and how to accomplish it .

افرادیکه در این دوره پذیرفته میشوند، حداقل دوره کارشناسی را در یکی از رشته های دانشگاهی گذرانده و با حوزه تخصصی دوره کارشناسی آشنائی پیدا کرده اند. این افراد پس از فراگرفتن دانش مدیریت و تمرین مهارتهای مدیریتی در این دوره ، نیروهای ارزنده ای خواهند شد که می توانند با ترکیب دانش تخصصی و مدیریتی خود در جهت تحقق هدفهای بالا نقش مهمی در بهبود مدیریت جامعه ایفا نمایند.

تاریخچه MBA

MBA در خارج از کشور قدمتی حدودا” ۸۰ ساله دارد و به نظر می رسد که در Wharton Business School وابسته به دانشگاه پنسیلوانیا متولد شده باشد. گسترش سریع این رشته در سالهای دهه ۶۰و ۷۰ میلادی منجر به این شد که در ایران نیز در دهه ۷۰ میلادی مرکزی تحت عنوان ICMS و با همکاری دانشگاه هاروارد راه اندازی شود که بعد از انقلاب منحل گردید. این مرکز علیرغم اینکه تنها دو دوره فارغ التحصیل ارائه کرد لیکن نوستالژی ناشی از آن هنوز در اذهان بخشهای مدیریتی برجسته کشور باقی است. دومین گام در این راستا توسط سازمان مدیریت صنعتی برداشته شد که در اواخر دهه ۶۰ شمسی اقدام به راه اندازی دوره مدیریت اجرایی Executive MBA نمود لیکن به دلیل عدم تبلیغات مناسب و نیز شرایط دشوار ورود جای چندانی در میان فارغ التحصیلان جدید باز نکرد. سرانجام در اول دهه ۸۰ شمسی دانشگاه صنعتی شریف به اتکای وجهه منحصر به فرد خود اقدام به راه اندازی این رشته با توجه به نیاز شدید کشور نمود. علی رغم این تلاشها، هنوز تا رسیدن به کشورهای توسعه یافته و حتی بسیاری از کشورهای در حال توسعه راه درازی در پیش رو داریم. MBA امروزه یکی از معیارهای رشد کشورها محسوب می شود بطوریکه در سنگاپور با ۴ میلیون نفر جمعیت حدود ۳۰ دوره MBA و در آمریکا ۷۰۰ دوره وجود دارند .

دانشگاههای ارائه دهنده دوره MBA در ایران

در ایران چند دوره در مراکز زیر ارائه می شود که از طریق کنکور سراسری دانشجو می پذیرند :‌
۱ – دانشگاه صنعتی شریف (۵۰ نفر)
۲- دانشگاه تهران (۸ نفر)
۳- دانشگاه صنعتی شاهرود (۶ نفر)
۴- موسسه آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی کیش (۱۵ نفر)
۵ – دانشگاه صنعتی مالک اشتر (۱۰ نفر)
۶- دانشگاه علوم و فنون مازندران (غیر انتفاعی) (۲۵ نفر)
۷- دانشگاه تهران _ شبانه (۴ نفر)
۸- دانشگاه صنعتی شاهرود – شبانه (۴ نفر)
۹ – دانشگاه صنعتی مالک اشتر – شبانه (۵ نفر)

طول دوره و شرایط ورود MBA

دوره کارشناسی ارشد MBA به صورت کارشناسی ارشد ناپیوسته و آموزشی است. این دوره به نام دوره MBA در اکثر نظامهای آموزش عالی کشورهای پیشرفته و در حال توسعه ارائه میشود . با توجه به اینکه فارغ التحصیلان رشته های مختلف و به خصوص رشته های فنی و مهندسی وارد این دوره می شوند و باید با مبانی و اصول مدیریت علمی و دانش روز مدیریت در حوزه های مختلف آشنا شوند، طول دروه حداقل ۲ و حد اکثر ۳ سال بوده و تعداد واحدهای لازم برای فارغ التحصیل شدن بر خلاف سایر فوق لیسانسها که ۳۶ واحد است ۵۸ واحد درسی است. بنابراین دانشجویان این دوره، مانند سایر دانشجویانی که در سایر نقاط جهان در این رشته به تحصیل می پردازند، برای تکمیل دوره خود در طی ۲ سال یا ۴ ترم باید به طور متوسط در هر نیمسال تحصیلی حدود ۱۴ واحد درسی را بگذرانند. به این لحاظ دوره کارشناسی ارشد MBA ، دوره سنگین و پر کاری است و دانشجویانی که وارد این دوره میشوند باید از لحاظ استعداد و فرصت مطالعه و تحصیل در وضعیت خوبی قرار داشته باشند. دانشجویان ورودی به این دوره از فارغ التحصیلان زبده رشته های مختلف با شرایط ذیل پذیرفته خواهند شد :
الف – داشتن شرایط عمومی ورود به آموزش عالی
ب – داشتن حداقل گواهینامه کارشناسی مورد تأئید وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در رشته های مورد قبول
ج- قبولی در آزمون ورودی که مواد و ضرایب آن به شرح زیر میباشد :
- ریاضیات عمومی ۱و ۲ دوره فنی ومهندسی با ضریب ۲
- زبان انگلیسی تخصصی با ضریب ۱
- آمادگی و استعداد تحصیلی ویژه رشته مدیریت با ضریب ۲

گروه بندی دروس دوره کارشناسی ارشد MBA
 
برنامه دوره کارشناسی ارشد MBA شامل ۵۸ واحد نیمسالی به شرح ذیل است :
الف- دانش زیر بنائی مدیریت ۱۹ واحد
ب- دانش عملیات پنجگانه مدیران ۱۵ واحد
ج- دانش یک حوزه تخصصی ۲۱ واحد
د- پروژه کارشناسی ارشد ۳ واحد
هدف دروس ارائه شده در هریک از گروه های مزبور به شرح زیر است :
الف- در گروه دروس مربوط به دانش زیر بنائی مدیریت، دانشجویان با زیرساخت های دانش مدیریت آشنا میشوند . این زیرساخت ها در زمینه های علوم اقتصادی، حسابداری، روشهای کمی در تصمیم گیری و بهینه سازی، سیستمهای اطلاعاتی، حقوق تجارت و ارتباطات قراردارد.
ب- در گروه مربوط به دانش عملیات پنجگانه مدیریت دانشجویان با مبانی نظری مربوط به عملیات اصلی مدیران آشنا میشوند. دانشجویان صرفنظر از گرایش تخصصی خود در این دوره کارشناسی ارشد لازمست با نظریات و تئوریهای موجود در حوزه عملیات اصلی همه مدیران شامل برنامه ریزی، کنترل، سازماندهی، مدیریت نیروی انسانی، رهبری و رفتار سازمانی آشنا شوند. در حوزه رهبری و رفتار سازمانی، روانشناسی و رفتار انسانی نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.
ج- در گروه دروس مربوط به دانش یک حوزه تخصصی، دانشجویان با دانش و فنون یک حوزه تخصصی مدیریت به طور عمیقتر آشنا میشوند. امروزه با گسترش رشته مدیریت، هر یک از حوزه های تخصصی آن نظیر مدیریت عملیات، مدیر مالی و یا مدیریت استراتژیک حاوی نظریه ها و مطالب گسترده و عمیقی است که فراگیری همه آنها در یک دوره کارشناسی ارشد عملی و ضروری نیست. در واقع دانشجویان دوره کارشناسی ارشد با توجه به علاقه خود و امکانات مرکز آموزشی محل تحصیل خود میتوانند به طور عمیق فقط وارد یک حوزه تخصصی شود. لذا ۲۱ واحد درسی در هر یک از ده حوزه تخصصی ارائه میشود. حوزه های تخصصی عبارتند از :
۱- استراتژی ۲- اقتصاد مدیریت ۳- مدیریت بازاریابی ۴- مدیریت تکنولوژی ۵- مدیریت توسعه سازمان و منابع انسانی ۶- مدیریت دینامیک سیستمها ۷- سیستمهای اطلاعاتی مدیریت ۸- مدیریت عملیات ۹- کارآفرینی و ۱۰- مدیریت مالی است.
علاوه بر ده حوزه تخصصی مزبور یک حوزه عمومی نیز در نظر گرفته شده است تا دانشجویان بتوانند با موافقت آموزش دانشکده ترکیبی از دروس دو یا چند حوزه را مطابق با نیازها و علایق خود انتخاب نمایند.
د- علاوه بر دروس تخصصی، دانشجویان موظف به انجام یک پروژه به ارزش ۳ واحد در حوزه تخصصی خود میباشند. هدف از انجام این پروژه کاربرد دانش تخصصی کسب شده در ارتباط با یک مورد عملی است.
نظر به اینکه دانشجویان از گرایش های مختلف وارد این دوره خواهند شد، لذا برای موفقیت در واحدهای درسی مزبور میبایست در صورت ضرورت چند درس را به عنوان پیش نیاز اخذ نمایند. بدیهی است چنانچه درسی از دروس پیشنیاز در مقاطع تحصیلی قبلی اخذ شده باشد، در صورت موافقت دانشکده دانشجو از گذاراندن مجدد آن معاف خواهد بود .
 

برنامه آموزشی و درسی دوره كارشناسی ارشد MBA

برنامه درسی دوره كارشناسی ارشد MBA شامل موارد زیر است :

 

الف - دروس جبرانی :

برای دانشجویانی كه این دروس را در مقاطع قبلی نگذرانده اند.

ردیف

نام درس

ساعت

تعداد واحد

1

2

3

4

ریاضیات عمومی 1 فنی ـ مهندسی

ریاضیات عمومی 2 فنی ـ مهندسی

احتمال و آمار

مدیریت سازمان یا اصول مدیریت

51

51

51

51

3

3

3

3

جمع

204

12

 

ب - دروس پایه ( دانش زیر بنائی ) :

برای كلیه دانشجویان دوره اجباریست . دانشجویانی كه قبلاً این دروس را گذرانده باشند با موافقت دانشكده میتوانند با شركت در امتحان مربوطه از شركت در كلاس آن درس معاف شوند.

ردیف

نام درس

ساعت

تعداد واحد

1

2

3

4

5

6

7

اقتصاد خرد

اقتصاد كلان

حسابداری برای مدیران

روشهای كمی در تصمیم گیری مدیران

سیستمهای اطلاعات مدیریت

حقوق تجارت

ارتباطات

51

51

51

51

51

34

34

3

3

3

3

3

2

2

جمع

306

19

 

ج- دروس اصلی (دانش عملیات پنجگانه مدیریت) :

برای كلیه دانشجویان دوره اجباریست.

ردیف

نام درس

ساعت

تعداد واحد

1

2

3

4

5

برنامه ریزی استراتژیك

سیستم بودجه بندی و كنترل

سازماندهی

مدیریت نیروی انسانی

رهبری و رفتار سازمانی

51

51

51

51

51

3

3

3

3

3

جمع

255

15


نوع مطلب : معرفی گرایشهای MBA، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 12 آذر 1390
محمد حسین اعتضادی
پنجشنبه 12 اردیبهشت 1398 06:46 ب.ظ
erectile clinic tulsa ok http://viagralim.us erectile clinic tulsa ok !
I don't know whether it's just me or if everyone else encountering problems with your site. It appears as if some of the text in your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well? This might be a problem with my browser because I've had this happen before. Appreciate it
شنبه 20 مرداد 1397 01:31 ب.ظ
Thanks for some other informative web site. The place else
may just I am getting that kind of information written in such a perfect way?
I have a project that I am simply now running on, and I've been on the glance out for such information.
چهارشنبه 3 خرداد 1396 04:51 ق.ظ
Great web site you have got here.. It's difficult to find high quality writing like yours nowadays.
I seriously appreciate individuals like you! Take care!!
چهارشنبه 23 فروردین 1396 03:00 ق.ظ
I really like your blog.. very nice colors & theme.
Did you create this website yourself or did you
hire someone to do it for you? Plz respond as I'm
looking to construct my own blog and would like to know where u got this from.
cheers
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر