تبلیغات
سایت دانشجویان مدیریت اجرایی دانشگاه علوم و تحقیقات فارس - فرق مدیریت اجرایی (EMBA) با MBA
 
سایت دانشجویان مدیریت اجرایی دانشگاه علوم و تحقیقات فارس
با هم بودن «آغاز» ، با هم ماندن «پیشرفت» و با هم کار کردن «موفقیت» است.
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محمد حسین اعتضادی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

تفاوت رشته MBA و مدیریت اجرایی در چیست؟

 این سوال که تقریباً ذهن همه داوطلبین آزمون را به خود مشغول کرده، سوال مهمی است. برای پاسخ به این سوال، ابتدا فلسفه رشته MBA را باید توضیح بدهم. به طور خلاصه هدف این رشته آموزش مهارتهای لازم برای راه­اندازی یک کسب و کار (یک عملیات اقتصادی) به کسانی است که در یک رشته تحصیلی یا در یک صنعت تخصص دارند می­باشد.


ادامه مطلب را حتما ملاحظه بفرمایید..


مثلاً کسی که در رشته مهندسی عمران تحصیل کرده، ولی  قصد دارد، برای خودش کار کند و در رشته تخصصی خود شرکتی تاسیس کرده و کار اقتصادی کند، به تحصیل در این رشته می­پردازد. در این دوره مهارتهای لازم از قبیل نحوه جذب سرمایه، نحوه ثبت شرکت، روشهای جذب و استخدام نیروی انسانی، روشهای بازاریابی و تبلیغات را یاد می­گیرد. لذا اصولاً کسی که وارد این رشته می­شود، باید روحیات و استعداد لازم برای انجام کارهای مدیریتی و اجرایی، مهارتهای ارتباطی، مذاکره، تصمیم­گیری قاطع و سریع در مواقع بحرانی را داشته باشد.

فکر می­کنم با این توضیح متوجه شده باشید که چرا این رشته کارشناسی ندارد. زیرا قرار است ابتدا شما زمینه مورد علاقه و تخصص خود را مشخص کنید و بعد وارد این رشته شوید. در همین جا باید تاکید کنم که اصولاً نامرتبط بودن رشته کارشناسی، نه تنها یک ضعف به حساب نمی­آید، بلکه حتی یک فرصت است. زیرا تلفیق رشته مدیریت با یک رشته تخصصی می­تواند، زمینه پرورش مدیران و کارآفرینان متخصص را فراهم نماید.

هدف دوم این رشته، پرورش مدیران و مشاورانی است که بتوانند در سازمانهای موجود تحولات سازنده­ای را شکل داده و به توسعه و ارتقاء عملکرد آنها کمک کنند. مثلاً پزشکی که در رشته MBA تحصیل می­کند، می­تواند مدیریت یک بیمارستان را به عهده بگیرد.

مدیریت اجرایی همان EMBA یا Executive MBA می­باشد. این دوره معمولاً برای کسانی طراحی می­شود که در حال حاضر در یک سازمان مسئوایت اجرایی به عهده دارند و یا از سالها سابقه و تجربه مدیریتی برخوردارند و قرار است در یک دوره کاملاً کاربردی و فشرده در سطوح بالاتری از مدیریت سازمان خود مشغول به فعالیت شوند.

لذا یک تفاوت مهم این دو رشته به کمتر بودن تعداد دروس و گرایشهای مدیریت اجرایی برمی­گردد. تفاوت دوم به حرفه­ای و با سابقه بودن فراگیران رشته مدیریت اجرایی بر می­گردد. رشته MBA در دانشگاههای سراسری ایران با احتساب واحدهای پیش­نیاز، بعضاً تا حدود 70 واحد درسی را در بر می­گیرد و تحصیل در این رشته گاهی 6 الی 7 ترم طول می­کشد. اما مدیریت اجرایی حداکثر حدود 45 الی 50 واحد را در بر می­گیرد و طول دوره آن حداکثر 2 سال است.

هر دو رشته ارزشمند و کاربردی هستند و این که کدام رشته بهتر است، کاملاً بستگی به شرایط فرد دارد. نکته دیگری که نباید از آن غافل شد شانس قبولی در هر یک از این رشته­ها است. برای دانشجویان و فارغ­التصیلان رشته­های فنی-مهندسی که بر زبان انگلیسی تسلط دارند، شانس قبولی در رشته MBA بالاست. اما کسانی که در ریاضی و یا زبان انگلیسی ضعف جدی دارند، شانس قبولی شان در مدیریت اجرایی بیشتر است.

یک مزیت انتخاب رشته مدیریت اجرایی آن است که داوطلبان این رشته اگر در آزمون سراسری قبول نشوند، می­توانند در آزمون دانشگاه آزاد شرکت کنند. آزمون دانشگاه آزاد و سراسری حدود 70% اشتراک دارند. اما در دانشگاه آزاد رشته MBA پذیرش نمی­شود و داوطلبان این رشته تنها شانس قبولی در دانشگاه سراسری را دارند.

ادامه تحصیل

دانش‌آموختگان رشته مدیریت اجرایی یا MBA می‌توانند در هر یک از رشته‌های مربوط به مدیریت نظیر مدیریت تکنولوژی، مدیریت مالی، رهبری و رفتار سازمانی در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند. در واقع دانش‌آموختگان هر یک از رشته‌های مرتبط با مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند برای ادامه تحصیل در همان رشته و یا سایر رشته‌های مدیریتی در آزمون مربوطه شرکت نمایند.

برخورداری از توانمندی و دانش مدیریت در هر سازمانی از عوامل مهم موفقیت محسوب می‌شود. از این رو دانش‌آموختگان رشته مدیریت اجرایی می‌توانند در اغلب سازمان‌ها مشغول به کار شوند. کاربرد وسیع دانش مدیریت، رویکرد کاربردی این رشته (در مقایسه با سایر رشته‌های مدیریت)، تنوع فعالیت‌ها در این رشته (مشاوره مدیریت، اداره سازمان‌ها یا بخش‌هایی از آن، کارآفرینی، فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی)، جوان بودن رشته در کشور باعث شده تا این رشته بازار کار گسترده و سطح درآمد بالایی را برای دانش‌آموختگان به همراه داشته باشد. البته در این رشته توانمندی‌های فردی، علاقه و معلومات گسترده و مطالعات جانبی نقش بسیار مهمی در موفقیت دانش‌آموختگان دارد. همین امر باعث می‌گردد تا سطح در آمد و میزان ارتقاء شغلی دانش‌آموختگان بسیار متفاوت باشد.

علاقه مندان به منظور کسب اطلاع بیشتر از رشته های MBA و مدیریت اجرایی (E MBA) و آزمونهای ورودی آنها در داخل و خارج از کشور می‌‌توانند به منابع و مراجع زیر مراجعه نمایند:

1- پایگاه اطلاع رسانی  www.modir.ir

2- پایگاه اطلاع رسانی  www.mba.ir

3- پایگاه اطلاع رسانی  www.mba.com

4- کتابچه کارشناسی ارشد، راهنمای گروه امتحانی مدیریت اجرایی، تالیف: محمد وکیلی، انتشارات کوی کوثر

منابع و مآخذ:

1- معرفی دوره کارشناسی ارشد MBA، دانشکده مدیریت و اقتصاد، دانشگاه صنعتی شریف

2- معرفی دوره کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی، سازمان مدیریت صنعتی ایران

3-دفترچه آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

4- کتابچه کارشناسی ارشد، راهنمای گروه امتحانی مدیریت اجرایی، تالیف: محمد وکیلی، انتشارات کوی کوثر

تعداد و نوع واحدها

دوره کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی و MBA  شامل واحدهای درسی در زمینه‌هایی به شرح ذیل است:

الف- دانش زیر بنائی مدیریت

ب- دانش عملیات پنجگانه مدیران

ج- دانش یک حوزه تخصصی

د- پروژه کارشناسی ارشد

هدف دروس ارائه شده در هر یک از گروه‌های مزبور به شرح زیر است:

الف- در گروه دروس مربوط به دانش زیر‌بنایی مدیریت، دانشجویان با زیرساخت‌های دانش مدیریت آشنا می‌شوند. این زیرساخت‌ها در زمینه‌های علوم اقتصادی، حسابداری، روش‌های کمی در تصمیم‌گیری و بهینه‌سازی، سیستم‌های اطلاعاتی، حقوق تجارت و ارتباطات قرار دارد.

ب- در گروه مربوط به دانش عملیات پنجگانه مدیریت، دانشجویان با مبانی نظری مربوط به عملیات اصلی مدیران آشنا می‌شوند. دانشجویان صرف‌نظر از گرایش تخصصی خود، در این دوره کارشناسی ارشد لازم است با نظریات و تئوری‌های موجود در حوزه عملیات اصلی همه مدیران شامل برنامه‌ریزی، کنترل، سازمان‌دهی، مدیریت منابع انسانی، رهبری و رفتار سازمانی آشنا شوند. در حوزه رهبری و رفتار سازمانی، روانشناسی و رفتار انسانی نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

ج- در گروه دروس مربوط به دانش یک حوزه تخصصی، دانشجویان با دانش و فنون یک حوزه تخصصی مدیریت به طور عمیق‌تر آشنا می‌شوند. امروزه با گسترش رشته مدیریت، هر یک از حوزه‌های تخصصی آن نظیر مدیریت عملیات، مدیریت مالی و یا مدیریت استراتژیک حاوی نظریه‌ها و مطالب گسترده و عمیقی است که فراگیری همه آنها در یک دوره کارشناسی ارشد عملی و ضروری نیست. در واقع دانشجویان دوره کارشناسی ارشد، با توجه به علاقه خود و امکانات مرکز آموزش محل تحصیل خود، می‌توانند بطور عمیق وارد یک حوزه تخصصی شوند.

پروژه پایان تحصیلات بیشتر جنبه کاربردی دارد و هدف از آن آشنایی دانشجویان با مشکلات کاربرد مباحث تئوریک در عمل است. هدف دیگر از ارائه این مبحث، تحقیق نظری در یکی از موضوعات مربوط به دانش مدیریت است، با هدف کسب آمادگی جهت ادامه تحصیل در مقطع دکترا. در واقع دانشجویان باید در پایان این دوره تصمیم بگیرند که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را دارند یا ترجیح می‌دهند وارد بازار کار شده و دانش کسب شده را در عمل به کار برند. بر اساس این تصمیم، موضوع و جهت‌گیری خود را برای پروژه پایان تحصیلی تعیین می‌کنند.

تجارب موجود در فرآیند توسعه اقتصادی در کشورهای توسعه‌یافته و نوپای صنعتی نشان می‌دهد که توان مدیریت یکی از اهرم‌های قوی و محرک‌های اصلی توسعه است‌[2]. توسعه کشور و ارتقاء استاندارد زندگی در آن مستلزم بهبود و ارتقاء مدیریت در سازمان‌های اقتصادی و اجتماعی است. با بهبود مدیریت است که می‌توان بهره‌وری را افزایش داد و از ظرفیت‌ها و امکانات موجود، کالا و خدمات بیشتری را تولید نمود و ظرفیت‌های زیادتری را بوجود آورد.

بهبود مدیریت نیز مستلزم آگاهی و تسلط به دانش مدیریت است. امروزه مدیریت به عنوان یکی از شاخه‌های معرفت بشری پیشرفت زیادی نموده است و آموزش و تحقیق در زمینه آن گسترش فراوانی یافته است. با توجه به اهمیت دانش مدیریت در رشد و ارتقاء سازمان‌ها و جوامع، نظام‌های عالی کشورها آموزش و تحقیق در حوزه مدیریت را از نظر کیفی و کمی به سرعت توسعه داده‌اند. نیاز به تقویت و تجهیز کادر مدیریت بخصوص در سطح اجرایی، در کشور ما نیز به خوبی احساس شده است. کشور ما اکنون نیازمند مدیرانی است که بتوانند با بهره‌گیری از آخرین دستاوردهای دانش مدیریت و تجارب کشورهای صنعتی و نیز در نظر گرفتن شرایط بومی، وظایف خویش را در رهبری و مدیریت به ویژه در زمینه‌های برنامه‌ریزی، سازماندهی، هماهنگی و کنترل، مدیریت منابع انسانی و بالاخره نوآوری و تحول، به نحوی موثرتر از گذشته انجام داده و راه را برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هموار کنند‌.

یکی از زمینه‌های بارز توسعه و آموزش مدیریت ایجاد رشته کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی و MBA در کشورهای مختلف جهان است. این رشته به سرعت نخست در آمریکا و کشورهای صنعتی و سپس در کشورهای در حال توسعه موفق، گسترش یافته است.

دوره کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی (EMBA) یا Executive Master of Business Administration به منظور ‌پرورش مدیران کارآمد جهت اداره سازمان‌های اقتصادی- اجتماعی، تولیدی و خدماتی طراحی شده است.

فارغ‌التحصیلان دوره‌های کارشناسی و مخصوصاً فارغ‌التحصیلان دوره‌های فنی و مهندسی وارد این دوره شده و در یک آموزش فشرده و پرکار به فراگیری دانش و فنون مدیریت می‌پردازند.

ترکیب دانش تخصصی دوره کارشناسی و آگاهی به دانش و فنون مدیریت کارشناسی ارشد، از فارغ‌التحصیلان این دوره مدیران کارآمد و موثری می‌سازد که در افزایش کارآیی و رشد سازمان‌های اقتصادی- اجتماعی تأثیر بسزایی دارند. به خاطر کسب همین توانایی‌هاست که در 3 دهه اخیر دوره‌های MBA در کشورهای مختلف جهان بسرعت گسترش یافته و تنها در کشور آمریکا حدود 700 موسسه آموزش عالی دوره MBA ارائه می‌دهند.

به طور خلاصه هدف این دوره پرورش افرادی است که قادر باشند در زمینه‌های ذیل انجام وظیفه نمایند:

1) اداره و راهبری موثر و کارآمد سازمان یا یک بخش تخصصی از آن نظیر بخش‌های تولیدی، بازاریابی و فروش، اطلاعات و مالی.

2) ارائه خدمات مشاوره‌ای و مطالعاتی در زمینه‌های مزبور به مدیران سازمان‌های اقتصادی و اجتماعی.

3) کارآفرینی با ایجاد فعالیت‌‌های جدید در درون سازمان و یا ایجاد سازمان‌‌های جدید.

4) فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در دانشگاه‌ها و سازمان‌های تحقیقاتی، ارائه سمینارها و برگزاری دوره‌های آموزشی در سازمان‌های دولتی و خصوصی و ...

نوع مطلب : مقایسه اجمالی MBA و EMBA، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 12 آذر 1390
محمد حسین اعتضادی
یکشنبه 1 مهر 1397 12:46 ق.ظ

Seriously many of superb advice!
drugs for sale online pharmacies tech school online canadian discount pharmacies online pharmacy canadian pharmaceuticals reviews canadian pharmacies-24h buy vistagra usa canada online pharmacies surrey canadian pharmacys best canadian pharmacies online
سه شنبه 27 شهریور 1397 10:09 ب.ظ

Cheers. Plenty of content!

buy cialis online achat cialis en suisse cialis manufacturer coupon cialis sans ordonnance generic cialis review uk usa cialis online precios cialis peru cialis dosage amounts buy cialis cheap 10 mg buy cialis online nz
پنجشنبه 15 شهریور 1397 01:34 ب.ظ

Nicely put. Thanks!
link for you cialis price cialis venta a domicilio cialis australian price effetti del cialis cialis coupon discount cialis cialis et insomni cialis 100 mg 30 tablet purchasing cialis on the internet cialis e hiv
سه شنبه 13 شهریور 1397 08:50 ق.ظ

With thanks, Fantastic stuff.
order viagra online uk buy real viagra online usa can you actually buy viagra online buy generic sildenafil online is it illegal to buy viagra online where do i buy viagra online order sildenafil how to buy viagra without seeing a doctor best place to buy viagra buy female viagra uk
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:20 ق.ظ

Valuable tips. Thank you!
cialis wir preise we choice cialis pfizer india cialis efficacit cialis tadalafil online interactions for cialis only now cialis for sale in us recommended site cialis kanada we use it cialis online store 5 mg cialis coupon printable cialis en 24 hora
یکشنبه 11 شهریور 1397 04:29 ب.ظ

This is nicely said! !
generic cialis with dapoxetine cialis kamagra levitra cialis tablets for sale precios de cialis generico cialis from canada cialis for sale cialis kaufen cialis kaufen bankberweisung cialis 5 mg scheda tecnica cialis side effects
سه شنبه 23 مرداد 1397 05:37 ق.ظ

You suggested it terrifically.
where to purchase viagra online viagra pharmacy sildenafil buy online order viagra cheap pharmacy online viagra online prices buy generic viagra online safely buy real viagra cheap viagra online pharmacy levitra buy viagra soft
دوشنبه 7 خرداد 1397 08:11 ق.ظ

Nicely put. Regards!
we recommend cialis info 200 cialis coupon only now cialis for sale in us cialis super acti tadalafil 10 mg cialis prices in england 200 cialis coupon cilas cialis online tadalafil 10 mg
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 08:51 ق.ظ

Awesome data, Thanks.
cialis 20mg preis cf we choice cialis uk cialis from canada we use it 50 mg cialis dose cialis therapie how do cialis pills work ou acheter du cialis pas cher cialis 20 mg cost price cialis best buying brand cialis online
جمعه 7 اردیبهشت 1397 11:02 ب.ظ

Whoa quite a lot of very good data.
cialis pills price each cialis 5 mg funziona cuanto cuesta cialis yaho try it no rx cialis we like it cialis soft gel cialis patentablauf in deutschland get cheap cialis cialis pills only here cialis pills tadalafil
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 04:18 ب.ظ

Fantastic stuff, Cheers.
purchase viagra online uk how to buy real viagra buy viagra usa how can i get viagra uk buy viagra professional how do i order viagra buying viagra online without prescription viagra no rx get viagra online prescription how do i get viagra with a prescription
شنبه 18 فروردین 1397 07:20 ق.ظ

You explained this well!
cialis pills canadian cialis price cialis best precios cialis peru cialis with 2 days delivery weblink price cialis cialis alternative preis cialis 20mg schweiz buying cialis overnight cialis tadalafil
شنبه 4 فروردین 1397 06:30 ق.ظ

Kudos, I value it.
cialis 5 mg para diabeticos bulk cialis cialis dose 30mg tadalafil generic cialis coupon cialis tadalafil online opinioni cialis generico walgreens price for cialis cialis tablets for sale cialis generico en mexico
دوشنبه 28 اسفند 1396 12:03 ب.ظ

Cheers. A good amount of forum posts.

click here cialis daily uk tadalafil interactions for cialis cialis canada cialis qualitat cialis canadian drugs cialis dosage amounts we use it 50 mg cialis dose cialis 5 mg funziona cialis australian price
جمعه 4 اسفند 1396 07:06 ب.ظ
سلام، همه چیز خوب پیش می رود و البته همه هم به اشتراک می گذارند
حقایق، این واقعا عالی است، نگه داشتن نوشتن.
یکشنبه 2 مهر 1396 08:49 ق.ظ
hello there and thank you for your info – I've certainly picked up anything new from right here.

I did however expertise several technical points using this site, since I experienced to reload the site many
times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your
web hosting is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times
will very frequently affect your placement in google and could damage your
quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to
my email and could look out for a lot more of
your respective fascinating content. Ensure that you update this again very soon.
دوشنبه 13 شهریور 1396 02:44 ب.ظ
Wonderful blog you have here but I was wanting to know if
you knew of any discussion boards that cover the same topics discussed here?

I'd really like to be a part of group where
I can get comments from other knowledgeable individuals that share the same interest.
If you have any recommendations, please let me know.
Cheers!
یکشنبه 4 تیر 1396 11:19 ب.ظ
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی
دلنشین در آغاز آیا واقعا
نشستن درست با من پس از برخی از زمان.

جایی درون جملات شما موفق به من مؤمن اما تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.
من این کردم مشکل خود را با جهش در
مفروضات و یک ممکن است را خوب به کمک پر همه کسانی شکاف.
در صورتی که شما که می توانید انجام من را مطمئنا تا پایان
در گم.
چهارشنبه 31 خرداد 1396 03:25 ب.ظ
Hello there, You've performed a great job. I'll definitely digg it and in my opinion recommend to
my friends. I am confident they will be benefited from this web site.
سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 09:20 ب.ظ
Hi, Neat post. There is a problem along with your website in internet explorer, may test
this? IE still is the market leader and a good portion of other folks will
leave out your wonderful writing because of this problem.
جمعه 25 فروردین 1396 12:28 ب.ظ
When someone writes an post he/she keeps the thought of a user in his/her mind that
how a user can be aware of it. Thus that's
why this piece of writing is perfect. Thanks!
شنبه 12 فروردین 1396 11:42 ق.ظ
I blog quite often and I truly thank you for your information. Your article has really
peaked my interest. I will take a note of your website and keep checking for new information about once per week.

I opted in for your Feed too.
سه شنبه 8 فروردین 1396 06:16 ب.ظ
Thank you for another magnificent post. Where else may anybody get that kind of information in such
an ideal manner of writing? I've a presentation next week, and I'm
at the search for such info.
پنجشنبه 12 بهمن 1391 01:00 ق.ظ
*لطفا راهنمایی ام کنید*
نحوه انتخاب واحد رشته مدیریت بازرگانی برای ترم اول چگونه است؟ آیا خود دانشگاه برای ترم اولی ها انتخاب رشته میکند؟ یا اینکه خودمان بایستی انتخاب رشته کنیم باتوجه باینکه دروس پیشنیاز نیز بایستی اخذ کنیم(رشته کارشناسی ام اقتصادبازرگانی بوده است)
یکشنبه 27 آذر 1390 08:37 ب.ظ
یلدا یعنی یادمان باشد زندگی آنقدر کوتاه است که یک دقیقه بیشتر با هم بودن را باید
جشن گرفت
((دوستان یلدایتان مبارک))
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر