تبلیغات
سایت دانشجویان مدیریت اجرایی دانشگاه علوم و تحقیقات فارس - فرق مدیریت اجرایی (EMBA) با MBA
 
سایت دانشجویان مدیریت اجرایی دانشگاه علوم و تحقیقات فارس
با هم بودن «آغاز» ، با هم ماندن «پیشرفت» و با هم کار کردن «موفقیت» است.
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محمد حسین اعتضادی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

تفاوت رشته MBA و مدیریت اجرایی در چیست؟

 این سوال که تقریباً ذهن همه داوطلبین آزمون را به خود مشغول کرده، سوال مهمی است. برای پاسخ به این سوال، ابتدا فلسفه رشته MBA را باید توضیح بدهم. به طور خلاصه هدف این رشته آموزش مهارتهای لازم برای راه­اندازی یک کسب و کار (یک عملیات اقتصادی) به کسانی است که در یک رشته تحصیلی یا در یک صنعت تخصص دارند می­باشد.


ادامه مطلب را حتما ملاحظه بفرمایید..


مثلاً کسی که در رشته مهندسی عمران تحصیل کرده، ولی  قصد دارد، برای خودش کار کند و در رشته تخصصی خود شرکتی تاسیس کرده و کار اقتصادی کند، به تحصیل در این رشته می­پردازد. در این دوره مهارتهای لازم از قبیل نحوه جذب سرمایه، نحوه ثبت شرکت، روشهای جذب و استخدام نیروی انسانی، روشهای بازاریابی و تبلیغات را یاد می­گیرد. لذا اصولاً کسی که وارد این رشته می­شود، باید روحیات و استعداد لازم برای انجام کارهای مدیریتی و اجرایی، مهارتهای ارتباطی، مذاکره، تصمیم­گیری قاطع و سریع در مواقع بحرانی را داشته باشد.

فکر می­کنم با این توضیح متوجه شده باشید که چرا این رشته کارشناسی ندارد. زیرا قرار است ابتدا شما زمینه مورد علاقه و تخصص خود را مشخص کنید و بعد وارد این رشته شوید. در همین جا باید تاکید کنم که اصولاً نامرتبط بودن رشته کارشناسی، نه تنها یک ضعف به حساب نمی­آید، بلکه حتی یک فرصت است. زیرا تلفیق رشته مدیریت با یک رشته تخصصی می­تواند، زمینه پرورش مدیران و کارآفرینان متخصص را فراهم نماید.

هدف دوم این رشته، پرورش مدیران و مشاورانی است که بتوانند در سازمانهای موجود تحولات سازنده­ای را شکل داده و به توسعه و ارتقاء عملکرد آنها کمک کنند. مثلاً پزشکی که در رشته MBA تحصیل می­کند، می­تواند مدیریت یک بیمارستان را به عهده بگیرد.

مدیریت اجرایی همان EMBA یا Executive MBA می­باشد. این دوره معمولاً برای کسانی طراحی می­شود که در حال حاضر در یک سازمان مسئوایت اجرایی به عهده دارند و یا از سالها سابقه و تجربه مدیریتی برخوردارند و قرار است در یک دوره کاملاً کاربردی و فشرده در سطوح بالاتری از مدیریت سازمان خود مشغول به فعالیت شوند.

لذا یک تفاوت مهم این دو رشته به کمتر بودن تعداد دروس و گرایشهای مدیریت اجرایی برمی­گردد. تفاوت دوم به حرفه­ای و با سابقه بودن فراگیران رشته مدیریت اجرایی بر می­گردد. رشته MBA در دانشگاههای سراسری ایران با احتساب واحدهای پیش­نیاز، بعضاً تا حدود 70 واحد درسی را در بر می­گیرد و تحصیل در این رشته گاهی 6 الی 7 ترم طول می­کشد. اما مدیریت اجرایی حداکثر حدود 45 الی 50 واحد را در بر می­گیرد و طول دوره آن حداکثر 2 سال است.

هر دو رشته ارزشمند و کاربردی هستند و این که کدام رشته بهتر است، کاملاً بستگی به شرایط فرد دارد. نکته دیگری که نباید از آن غافل شد شانس قبولی در هر یک از این رشته­ها است. برای دانشجویان و فارغ­التصیلان رشته­های فنی-مهندسی که بر زبان انگلیسی تسلط دارند، شانس قبولی در رشته MBA بالاست. اما کسانی که در ریاضی و یا زبان انگلیسی ضعف جدی دارند، شانس قبولی شان در مدیریت اجرایی بیشتر است.

یک مزیت انتخاب رشته مدیریت اجرایی آن است که داوطلبان این رشته اگر در آزمون سراسری قبول نشوند، می­توانند در آزمون دانشگاه آزاد شرکت کنند. آزمون دانشگاه آزاد و سراسری حدود 70% اشتراک دارند. اما در دانشگاه آزاد رشته MBA پذیرش نمی­شود و داوطلبان این رشته تنها شانس قبولی در دانشگاه سراسری را دارند.

ادامه تحصیل

دانش‌آموختگان رشته مدیریت اجرایی یا MBA می‌توانند در هر یک از رشته‌های مربوط به مدیریت نظیر مدیریت تکنولوژی، مدیریت مالی، رهبری و رفتار سازمانی در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند. در واقع دانش‌آموختگان هر یک از رشته‌های مرتبط با مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند برای ادامه تحصیل در همان رشته و یا سایر رشته‌های مدیریتی در آزمون مربوطه شرکت نمایند.

برخورداری از توانمندی و دانش مدیریت در هر سازمانی از عوامل مهم موفقیت محسوب می‌شود. از این رو دانش‌آموختگان رشته مدیریت اجرایی می‌توانند در اغلب سازمان‌ها مشغول به کار شوند. کاربرد وسیع دانش مدیریت، رویکرد کاربردی این رشته (در مقایسه با سایر رشته‌های مدیریت)، تنوع فعالیت‌ها در این رشته (مشاوره مدیریت، اداره سازمان‌ها یا بخش‌هایی از آن، کارآفرینی، فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی)، جوان بودن رشته در کشور باعث شده تا این رشته بازار کار گسترده و سطح درآمد بالایی را برای دانش‌آموختگان به همراه داشته باشد. البته در این رشته توانمندی‌های فردی، علاقه و معلومات گسترده و مطالعات جانبی نقش بسیار مهمی در موفقیت دانش‌آموختگان دارد. همین امر باعث می‌گردد تا سطح در آمد و میزان ارتقاء شغلی دانش‌آموختگان بسیار متفاوت باشد.

علاقه مندان به منظور کسب اطلاع بیشتر از رشته های MBA و مدیریت اجرایی (E MBA) و آزمونهای ورودی آنها در داخل و خارج از کشور می‌‌توانند به منابع و مراجع زیر مراجعه نمایند:

1- پایگاه اطلاع رسانی  www.modir.ir

2- پایگاه اطلاع رسانی  www.mba.ir

3- پایگاه اطلاع رسانی  www.mba.com

4- کتابچه کارشناسی ارشد، راهنمای گروه امتحانی مدیریت اجرایی، تالیف: محمد وکیلی، انتشارات کوی کوثر

منابع و مآخذ:

1- معرفی دوره کارشناسی ارشد MBA، دانشکده مدیریت و اقتصاد، دانشگاه صنعتی شریف

2- معرفی دوره کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی، سازمان مدیریت صنعتی ایران

3-دفترچه آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

4- کتابچه کارشناسی ارشد، راهنمای گروه امتحانی مدیریت اجرایی، تالیف: محمد وکیلی، انتشارات کوی کوثر

تعداد و نوع واحدها

دوره کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی و MBA  شامل واحدهای درسی در زمینه‌هایی به شرح ذیل است:

الف- دانش زیر بنائی مدیریت

ب- دانش عملیات پنجگانه مدیران

ج- دانش یک حوزه تخصصی

د- پروژه کارشناسی ارشد

هدف دروس ارائه شده در هر یک از گروه‌های مزبور به شرح زیر است:

الف- در گروه دروس مربوط به دانش زیر‌بنایی مدیریت، دانشجویان با زیرساخت‌های دانش مدیریت آشنا می‌شوند. این زیرساخت‌ها در زمینه‌های علوم اقتصادی، حسابداری، روش‌های کمی در تصمیم‌گیری و بهینه‌سازی، سیستم‌های اطلاعاتی، حقوق تجارت و ارتباطات قرار دارد.

ب- در گروه مربوط به دانش عملیات پنجگانه مدیریت، دانشجویان با مبانی نظری مربوط به عملیات اصلی مدیران آشنا می‌شوند. دانشجویان صرف‌نظر از گرایش تخصصی خود، در این دوره کارشناسی ارشد لازم است با نظریات و تئوری‌های موجود در حوزه عملیات اصلی همه مدیران شامل برنامه‌ریزی، کنترل، سازمان‌دهی، مدیریت منابع انسانی، رهبری و رفتار سازمانی آشنا شوند. در حوزه رهبری و رفتار سازمانی، روانشناسی و رفتار انسانی نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

ج- در گروه دروس مربوط به دانش یک حوزه تخصصی، دانشجویان با دانش و فنون یک حوزه تخصصی مدیریت به طور عمیق‌تر آشنا می‌شوند. امروزه با گسترش رشته مدیریت، هر یک از حوزه‌های تخصصی آن نظیر مدیریت عملیات، مدیریت مالی و یا مدیریت استراتژیک حاوی نظریه‌ها و مطالب گسترده و عمیقی است که فراگیری همه آنها در یک دوره کارشناسی ارشد عملی و ضروری نیست. در واقع دانشجویان دوره کارشناسی ارشد، با توجه به علاقه خود و امکانات مرکز آموزش محل تحصیل خود، می‌توانند بطور عمیق وارد یک حوزه تخصصی شوند.

پروژه پایان تحصیلات بیشتر جنبه کاربردی دارد و هدف از آن آشنایی دانشجویان با مشکلات کاربرد مباحث تئوریک در عمل است. هدف دیگر از ارائه این مبحث، تحقیق نظری در یکی از موضوعات مربوط به دانش مدیریت است، با هدف کسب آمادگی جهت ادامه تحصیل در مقطع دکترا. در واقع دانشجویان باید در پایان این دوره تصمیم بگیرند که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را دارند یا ترجیح می‌دهند وارد بازار کار شده و دانش کسب شده را در عمل به کار برند. بر اساس این تصمیم، موضوع و جهت‌گیری خود را برای پروژه پایان تحصیلی تعیین می‌کنند.

تجارب موجود در فرآیند توسعه اقتصادی در کشورهای توسعه‌یافته و نوپای صنعتی نشان می‌دهد که توان مدیریت یکی از اهرم‌های قوی و محرک‌های اصلی توسعه است‌[2]. توسعه کشور و ارتقاء استاندارد زندگی در آن مستلزم بهبود و ارتقاء مدیریت در سازمان‌های اقتصادی و اجتماعی است. با بهبود مدیریت است که می‌توان بهره‌وری را افزایش داد و از ظرفیت‌ها و امکانات موجود، کالا و خدمات بیشتری را تولید نمود و ظرفیت‌های زیادتری را بوجود آورد.

بهبود مدیریت نیز مستلزم آگاهی و تسلط به دانش مدیریت است. امروزه مدیریت به عنوان یکی از شاخه‌های معرفت بشری پیشرفت زیادی نموده است و آموزش و تحقیق در زمینه آن گسترش فراوانی یافته است. با توجه به اهمیت دانش مدیریت در رشد و ارتقاء سازمان‌ها و جوامع، نظام‌های عالی کشورها آموزش و تحقیق در حوزه مدیریت را از نظر کیفی و کمی به سرعت توسعه داده‌اند. نیاز به تقویت و تجهیز کادر مدیریت بخصوص در سطح اجرایی، در کشور ما نیز به خوبی احساس شده است. کشور ما اکنون نیازمند مدیرانی است که بتوانند با بهره‌گیری از آخرین دستاوردهای دانش مدیریت و تجارب کشورهای صنعتی و نیز در نظر گرفتن شرایط بومی، وظایف خویش را در رهبری و مدیریت به ویژه در زمینه‌های برنامه‌ریزی، سازماندهی، هماهنگی و کنترل، مدیریت منابع انسانی و بالاخره نوآوری و تحول، به نحوی موثرتر از گذشته انجام داده و راه را برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هموار کنند‌.

یکی از زمینه‌های بارز توسعه و آموزش مدیریت ایجاد رشته کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی و MBA در کشورهای مختلف جهان است. این رشته به سرعت نخست در آمریکا و کشورهای صنعتی و سپس در کشورهای در حال توسعه موفق، گسترش یافته است.

دوره کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی (EMBA) یا Executive Master of Business Administration به منظور ‌پرورش مدیران کارآمد جهت اداره سازمان‌های اقتصادی- اجتماعی، تولیدی و خدماتی طراحی شده است.

فارغ‌التحصیلان دوره‌های کارشناسی و مخصوصاً فارغ‌التحصیلان دوره‌های فنی و مهندسی وارد این دوره شده و در یک آموزش فشرده و پرکار به فراگیری دانش و فنون مدیریت می‌پردازند.

ترکیب دانش تخصصی دوره کارشناسی و آگاهی به دانش و فنون مدیریت کارشناسی ارشد، از فارغ‌التحصیلان این دوره مدیران کارآمد و موثری می‌سازد که در افزایش کارآیی و رشد سازمان‌های اقتصادی- اجتماعی تأثیر بسزایی دارند. به خاطر کسب همین توانایی‌هاست که در 3 دهه اخیر دوره‌های MBA در کشورهای مختلف جهان بسرعت گسترش یافته و تنها در کشور آمریکا حدود 700 موسسه آموزش عالی دوره MBA ارائه می‌دهند.

به طور خلاصه هدف این دوره پرورش افرادی است که قادر باشند در زمینه‌های ذیل انجام وظیفه نمایند:

1) اداره و راهبری موثر و کارآمد سازمان یا یک بخش تخصصی از آن نظیر بخش‌های تولیدی، بازاریابی و فروش، اطلاعات و مالی.

2) ارائه خدمات مشاوره‌ای و مطالعاتی در زمینه‌های مزبور به مدیران سازمان‌های اقتصادی و اجتماعی.

3) کارآفرینی با ایجاد فعالیت‌‌های جدید در درون سازمان و یا ایجاد سازمان‌‌های جدید.

4) فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در دانشگاه‌ها و سازمان‌های تحقیقاتی، ارائه سمینارها و برگزاری دوره‌های آموزشی در سازمان‌های دولتی و خصوصی و ...

نوع مطلب : مقایسه اجمالی MBA و EMBA، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 12 آذر 1390
محمد حسین اعتضادی
پنجشنبه 10 مرداد 1398 03:33 ب.ظ

Kudos. I like this!
canada online pharmacies medication trust pharmacy canada canada drug canadian online pharmacies reviews canadian drugs canadian online pharmacies legal canadian cialis canadian viagra canadian pharmacy online pharmacies of canada
یکشنبه 2 تیر 1398 07:23 ب.ظ

You actually suggested it well!
cialis canadian drugs cialis uk cialis daily compare prices cialis uk side effects for cialis viagra vs cialis cialis 5mg prix what is cialis cialis cuantos mg hay dose size of cialis
جمعه 31 خرداد 1398 07:43 ب.ظ

This is nicely said! !
cialis en 24 hora cialis diario compra 200 cialis coupon how does cialis work discount cialis cialis rckenschmerzen enter site natural cialis cialis for sale cialis italia gratis rezeptfrei cialis apotheke
جمعه 31 خرداد 1398 03:57 ق.ظ

Regards! Ample posts!

costo in farmacia cialis generic cialis cialis 20 mg cut in half cialis generico in farmacia click here to buy cialis we choice cialis uk i recommend cialis generico american pharmacy cialis generico cialis mexico tadalafil tablets
چهارشنبه 29 خرداد 1398 12:39 ق.ظ

Many thanks! I enjoy it.
cialis kamagra levitra cialis vs viagra cialis generico in farmacia cialis official site cialis vs viagra cialis rezeptfrei cialis tadalafil online prices on cialis 10 mg cialis price thailand 5 mg cialis pharmacie en ligne
دوشنبه 20 خرداد 1398 03:56 ب.ظ

Awesome facts. Many thanks.
get cheap cialis we like it safe cheap cialis cialis with 2 days delivery tadalafil 5mg trusted tabled cialis softabs cialis 5 effetti collaterali tadalafil acheter cialis kamagra cialis 10mg prix pharmaci generic cialis at the pharmacy
یکشنبه 19 خرداد 1398 09:59 ق.ظ

Terrific data, Many thanks!
generico cialis mexico cialis sicuro in linea cialis professional yohimbe how does cialis work cilas buy cialis uk no prescription brand cialis nl cialis generisches kanada prezzo di cialis in bulgaria cialis generic
شنبه 18 خرداد 1398 04:48 ق.ظ

You expressed it well.
cialis 20mg prix en pharmacie click here to buy cialis cialis 200 dollar savings card cialis daily dose generic order a sample of cialis click now buy cialis brand 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis generique 5 mg cialis with 2 days delivery cialis e hiv
جمعه 23 فروردین 1398 07:42 ب.ظ

Thanks a lot! A good amount of tips!

canadian pharmacy uk delivery drugs for sale in canada canadian prescription drugstore prescriptions from canada without canadian pharmacy canadian pharmacy viagra brand canadian pharmacy king buy viagra online usa canadian pharmacy cialis Canadian Pharmacy USA
پنجشنبه 22 فروردین 1398 06:07 ق.ظ

Many thanks, Good stuff!
canadian pharmacies-24h drugs for sale on internet drugs for sale usa canadian discount pharmacies in ocala fl canada medication cost pharmacy canada canada pharmaceuticals online online pharmacies tech school canada drug pharmacy canadianpharmacyusa24h
جمعه 16 آذر 1397 06:28 ق.ظ

Lovely data. Cheers!
cialis for sale south africa cialis 20 mg cut in half how to purchase cialis on line are there generic cialis get cheap cialis tadalafil cialis daily new zealand cialis great britain cialis pills cialis 200 dollar savings card
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:18 ق.ظ

Thank you. Loads of info!

enter site natural cialis cialis prices cialis farmacias guadalajara cipla cialis online cialis mit grapefruitsaft cialis 5mg cialis billig generic cialis at walmart cialis 10 doctissimo prescription doctor cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:20 ق.ظ

Terrific facts. Thanks.
buy original cialis cialis for daily use cipla cialis online how to purchase cialis on line we choice cialis uk cialis reviews cialis 20mg cialis uk next day only best offers cialis use dose size of cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 04:53 ق.ظ

Nicely put, Kudos!
recommended site cialis kanada cialis side effects female cialis no prescription only now cialis 20 mg dosagem ideal cialis cialis prices in england cialis with 2 days delivery cialis ahumada cialis prezzo di mercato buying cialis on internet
دوشنبه 12 آذر 1397 04:47 ب.ظ

You said it very well..
purchasing cialis on the internet cialis super acti generic cialis pill online rx cialis para comprar cialis for sale in europa cialis reviews overnight cialis tadalafil pastillas cialis y alcoho cialis tablets cialis en mexico precio
دوشنبه 12 آذر 1397 04:37 ق.ظ

You actually mentioned this exceptionally well.
tesco price cialis buying cialis in colombia viagra vs cialis free generic cialis female cialis no prescription tarif cialis france prezzo di cialis in bulgaria 200 cialis coupon cialis canada safe dosage for cialis
شنبه 10 آذر 1397 04:47 ب.ظ

Terrific material. Many thanks!
cialis 30 day trial coupon only now cialis 20 mg cuanto cuesta cialis yaho tadalafil tablets cialis qualitat discount cialis cialis 30 day sample cialis generic cialis therapie cialis sans ordonnance
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:27 ب.ظ

Truly loads of wonderful tips.
cialis 20mg prix en pharmacie buy cialis uk no prescription purchase once a day cialis cialis mit grapefruitsaft cialis canada on line safe site to buy cialis online acheter cialis kamagra prezzo di cialis in bulgaria cialis patentablauf in deutschland fast cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:34 ق.ظ

Amazing stuff. Kudos!
cialis y deporte cialis 20 mg cut in half cialis prezzo in linea basso buy cialis online nz cialis sicuro in linea generic cialis at walmart cialis name brand cheap cialis 30 day trial coupon callus buy cialis
جمعه 20 مهر 1397 06:53 ق.ظ

Terrific tips. Thank you.
generic levitra levitra prices generic levitra levitra 20 mg bayer prezzo buy levitra 20 mg buy levitra buy levitra 20 mg buy generic levitra buy 10 mg levitra generic levitra
سه شنبه 10 مهر 1397 06:02 ب.ظ

Kudos. A good amount of data!

we recommend cialis best buy safe site to buy cialis online cialis coupons printable cialis daily new zealand buying brand cialis online enter site natural cialis cialis 20mg preis cf cost of cialis cvs cialis generika in deutschland kaufen cialis manufacturer coupon
یکشنبه 8 مهر 1397 11:41 ق.ظ

Really tons of very good advice.
cialis 5 mg buy recommended site cialis kanada cialis 5 mg buy enter site natural cialis cialis daily new zealand ou trouver cialis sur le net acheter cialis meilleur pri only here cialis pills we choice cialis pfizer india cialis therapie
یکشنبه 1 مهر 1397 12:46 ق.ظ

Seriously many of superb advice!
drugs for sale online pharmacies tech school online canadian discount pharmacies online pharmacy canadian pharmaceuticals reviews canadian pharmacies-24h buy vistagra usa canada online pharmacies surrey canadian pharmacys best canadian pharmacies online
سه شنبه 27 شهریور 1397 10:09 ب.ظ

Cheers. Plenty of content!

buy cialis online achat cialis en suisse cialis manufacturer coupon cialis sans ordonnance generic cialis review uk usa cialis online precios cialis peru cialis dosage amounts buy cialis cheap 10 mg buy cialis online nz
پنجشنبه 15 شهریور 1397 01:34 ب.ظ

Nicely put. Thanks!
link for you cialis price cialis venta a domicilio cialis australian price effetti del cialis cialis coupon discount cialis cialis et insomni cialis 100 mg 30 tablet purchasing cialis on the internet cialis e hiv
سه شنبه 13 شهریور 1397 08:50 ق.ظ

With thanks, Fantastic stuff.
order viagra online uk buy real viagra online usa can you actually buy viagra online buy generic sildenafil online is it illegal to buy viagra online where do i buy viagra online order sildenafil how to buy viagra without seeing a doctor best place to buy viagra buy female viagra uk
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:20 ق.ظ

Valuable tips. Thank you!
cialis wir preise we choice cialis pfizer india cialis efficacit cialis tadalafil online interactions for cialis only now cialis for sale in us recommended site cialis kanada we use it cialis online store 5 mg cialis coupon printable cialis en 24 hora
یکشنبه 11 شهریور 1397 04:29 ب.ظ

This is nicely said! !
generic cialis with dapoxetine cialis kamagra levitra cialis tablets for sale precios de cialis generico cialis from canada cialis for sale cialis kaufen cialis kaufen bankberweisung cialis 5 mg scheda tecnica cialis side effects
سه شنبه 23 مرداد 1397 05:37 ق.ظ

You suggested it terrifically.
where to purchase viagra online viagra pharmacy sildenafil buy online order viagra cheap pharmacy online viagra online prices buy generic viagra online safely buy real viagra cheap viagra online pharmacy levitra buy viagra soft
دوشنبه 7 خرداد 1397 08:11 ق.ظ

Nicely put. Regards!
we recommend cialis info 200 cialis coupon only now cialis for sale in us cialis super acti tadalafil 10 mg cialis prices in england 200 cialis coupon cilas cialis online tadalafil 10 mg
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30