تبلیغات
سایت دانشجویان مدیریت اجرایی دانشگاه علوم و تحقیقات فارس - مقایسه اجمالی MBA و EMBA
 
سایت دانشجویان مدیریت اجرایی دانشگاه علوم و تحقیقات فارس
با هم بودن «آغاز» ، با هم ماندن «پیشرفت» و با هم کار کردن «موفقیت» است.
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محمد حسین اعتضادی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

مدیریت اجرایی و MBA

اگر گذرتان به دفترچه آزمون كارشناسی ارشد افتاده باشد متوجه شده اید كه سه گروه رشته ها عنوان "مدیریت" را یدك می كشند.

گروه 1142 " مدیریت" شامل 7 رشته : مدیریت بازرگانی، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی و....
گروه1148"مدیریت اجرایی" شامل 3 رشته : مدیریت اجرایی، مدیریت شهری و MBA
و در نهایت رشته هایی كه عنوان مدیریت دارند ولی "رشته مدیریتی" نیستند مانند رشته "مدیریت آموزشی" كه زیر مجموعه آموزش است و یا "مدیریت برنامه ریزی" كه زیر مجموعه اقتصاد و توسعه، طبقه بندی می شود.
در گروه1148"مدیریت اجرایی" تكلیف رشته مدیریت شهری از همه مشخص تر است. با نیم نگاهی به سیلابس دروس،مشخص می شود همه چیز حول محور"شهر و توسعه شهری" است.

ادامه مطلب را حتما ملاحظه بفرمایید..

دعوا بیشتر سر دو رشته دیگر است یعنی مدیریت اجرایی و MBA

مسئله اینجاست كه مطالب موجود بیشتر در مورد " توضیحاتی در مورد رشته MBA " است و درمورد چگونگی تحصیل، شهریه و بازار كار این رشته در غرب صحبت می شود.

 مدیریت اجرایی و MBA چیست؟

در این خصوص مطالب تكراری شبیه به هم فراوانی وجود دارد. کلا می توانیم تعریف زیر را برای این دو رشته داشته باشیم :
در واقع رشته MBA برای آموزشهای كوتاه مدت و فشرده مدیریتی به فارغ التحصیلان فنی و مهندسی ایجاد شد و پس از آن دامنه این رشته به كارآفرینی و مدیریت كسب و كارهای كوچك هم كشیده شد. از طرف دیگر مدیران اجرایی بنگاهها كه مدتها به مدیریت سطوح عالی می پرداختند هم نیاز به باز آموزی داشتند و این آموزشها در قالب دوره های EMBA یا همان مدیریت اجرایی به آنها ارائه شد. 
به همین دلیل هم زمانی كه شما به لیست دروس این دو رشه نگاه كنید به نظر می رسد سیلابس دروس رشته مدیریت اجرایی با این پیش فرض تهیه شده است كه شما مبانی مدیریت را می دانید و تجربیاتی هم دارید( كما اینكه تا چند سال قبل برای قبولی این رشته برخی دانشگاهها از شما سابقه كار معتبر درخواست می كردند) و در مقابل برای رشته MBA اینطور نیست و سعی بر آن است كه همه شاخه های مدیریت به صورت فشرده آموزش داده شود.


1- قبولی در مدیریت اجرایی یا MBA


زیاد عجله نكنید چون متقاضی گروهی(1148) هستید كه بنا به گفته یكی از كارشناسان سازمان سنجش "پر طرفدارترین گروه آزمون كارشناسی ارشد" است و بنا براین شانس قبولی آن از همه گروهها كمتر است. اگر احیاناً شما هنوز هم به دنبال تحصیل در یكی از این دو رشته هستید مسئله مهم این است كه در كدامیك شانس قبولی دارید؟ معیارهای زیادی مطرح می شود و صد البته قبولی در MBA خیلی خیلی سخت تر است.
در واقع اگر شما یك پایه زبان خیلی عالی مانند تافل ندارید و یا رشته لیسانستان غیر فنی است و "ریاضی فنی مهندسی" را نگذرانده اید؛ هیچ شانس قبولی در MBA ندارید و به ناچار متقاضی مدیریت اجرایی خواهید شد.
مسئله مهم بعدی GMAT است كه در هر سه گرایش این گروه وجود دارد. GMAT به نظر من مثل شعر های سعدی است ؛ آسان و در عین حال سخت. یكی از خاصیت های این ماده آزمون این است كه بیشتر به خودتان بستگی دارد تا به اطلاعاتتان و كلاسهایی كه خواهید رفت. یك ته مایه ای از هوش لازم دارد و توان تمركز و تحلیل. با وجود همه تلاشهایی كه در این چند سال انجام شد تا منابع آموزشی جدیدی برای آن فراهم شود، هنوز هم دو جلد كتاب احمد صداقت برای گذر از این مرحله كافی است. خوب این GMAT چه تفاوتی را در این گروه ایجاد می كند؟ ساده است. خیلی ها حذف می شوند چون هر چه سعی می كنند از پس سوالات عجیب و غریب آن بر نمی آیند. حالا خودتان قضاوت كنید كه قبولی در رشته MBA كه مواد آزمون آن (ریاضی فنی و مهندسی، زبان 100 تایی نمونه تافل و GMAT) است تا چه حد ممكن است؟

در مورد رشته مدیریت اجرایی هم كار آنقدر ها ساده نیست. تئوریهای مدیریت كه حداقل 4 تا 6 منبع اصلی دارد و كلی هم منبع فرعی. درس "دانش مسائل روز" هم كه در كل آزمون های كارشناسی ارشد همه رشته ها تنها درسی است كه منبع خاصی ندارد و فقط و فقط یك كتاب در مورد آن وجود دارد كه خیلی شانس بیاورید 2 یا 3 سوال از آن طرح می شود. از نظر حجم مطالبی كه باید برای آزمون مرور كنید رشته مدیریت اجرایی تقریباً سه برابر MBA زمان شما را لازم دارد.

یك نكته دیگر: ظرفیت بالاتر رشته MBA هم یك نكته انحرافی است. چون تعداد زیادی از شركت كنندگان این گروه فقط و فقط به عشق MBA شركت می كنند.

 

2- تحصیل در مدیریت اجرایی یا MBA


الف) واحد های ارائه شده


دوره MBA با تعداد واحدی تقریباً دو برابر سایر گرایشهای مدیریت، حدود سه تا سه سال و نیم از زمان شما را می گیرد. به ویژه اینكه همین دوران طولانی هم نسبت به مدیریت اجرایی، پركارتر و فشرده تر است و به فراخور مواد امتحان ورودی اغلب دروس و كارهای كلاسی نیز پیرامون منابع زبان اصلی و كسب و كارهای خارجی شكل می گیرد.بنابراین كار زیاد و تعهد بالایی را می طلبد و بویژه اینكه تقریباً اشتغال همزمان با تحصیل ممكن نیست، چون زمانی برای اشتغال باقی نمی ماند.
مسئله دیگر محیط كلاسها است. در دانشگاههایی كه دوره MBA را ارائه می كنند اغلب همكلاسی ها از فارغ التحصیلان باهوش و پركار رشته های مهندسی هستند. البته تأكید می كنم که اگر از تیپ انسانهایی هستید كه مدرك برایشان مهم نیست و به دنبال ارتقاء توانایی های مدیریتی خودشان هستند، ارزش دروس و دانشی كه در دوره MBA ارائه می شود به مراتب بیش از مدیریت اجرایی است.


ب) دانشگاه محل تحصیل:

 

 البته كه MBA دانشگاه شریف شایسته تعاریف بالا است حتی دانشگاه تهران هم از این نظر قابل مقایسه با صنعتی شریف نیست. در واقع اساتیدی كه بتوانند در سرفصلهای مورد نظر رشته MBA تدریس كنند، مشكل بتوانند یك جا جمع شوند.


3- پس از فارغ التحصیلی؛ اعتبار مدرك: مدیریت اجرایی یا MBA؟ 


 

اینجا بحث چند شاخه می شود. این دوره را با چه هدفی می گذرانید؟
1. اشتغال بخش دولتی؟
2. اشتغال بخش خصوصی؟
3. كلاس مدرك؟
4. ادامه تحصیل در داخل؟
5. ادامه تحصیل در خارج؟
6. و یا اصلاً مثل پاراگراف قبلی مدرك برایتان مهم نیست و به دنبال تحصیل علم هستید؟
طبق اطلاعات من در خصوص همه موارد بالا( بجز مورد ادامه تحصیل داخل و خارج) MBA باز هم اولویت دارد. كافی است نگاهی به سایتها و مجلات استخدامی بزنید تا از یافتن نام "مدیریت اجرایی" نا امید شوید. بر عكس تا دلتان بخواهد از گروه مدیریت(بازرگانی، صنعتی، دولتی و....) آگهی های مختلف وجود دارد. در خصوص كلاس مدرك و محتوای دوره هم وضع به همین منوال است.
تنها در مقایسه برای ادامه تحصیل (داخل و خارج) رشته مدیریت اجرایی تا حدودی حرفهایی برای گفتن دارد. و به گفته برخی دوستانم برای تحصیل خارج از كشور حتی این رشته نسبت به MBA اولویت دارد.

نوع مطلب : مقایسه اجمالی MBA و EMBA، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 12 آذر 1390
محمد حسین اعتضادی
سه شنبه 22 فروردین 1396 09:01 ب.ظ
Normally I do not learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to take a look at and do
so! Your writing taste has been surprised me. Thanks, quite
nice article.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر